پايگاه اطلاع رساني بچه هاي مسجد دانشگاه دامغان


اخبار
پنج شنبه ٠٤ بهمن ١٣٩٧
 


  چاپ        ارسال به دوست

توليد موفق نمونه‌هاي آزمايشگاهي نانودارو در درمان سرطان پستان

پژوهشگران دانشگاه های دامغان و دانشگاه آزاد اسلامی دامغان، گونه‌ای نانوداروی زیست سازگار برای درمان سرطان پستان را در فاز آزمایشگاهی طراحی کردند که می‌تواند با اعمال میدان مغناطیسی خارجی تنها به بافت هدف منتقل شده و آسیب بسیار کمتری به بافت‌های سالم وارد کند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه دامغان، دکتر سعید زواره عضو هیئت علمی دانشکده زیست شناسی دانشگاه دامغان و یکی از مجریان طرح مذکور در این باره گفت:

سرطان شایع‌ترین بیماری‌های صعب العلاج شناحته شده است که درمان آن با چالش های فراوانی روبه رو است. شیمی درمانی از متداولترین روش های درمانی ست که متاسفانه عوارض جانبی روحی و جسمی فراوانی برای بیمار به همراه دارد.  امروزه استفاده از تکنیک های نوین دارورسانی هدفمند به منظور کاهش عوارض جانبی و افزایش کارایی دارو در درمان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. البته دارورسانی هدفمند نیز در مواردی باعث افزایش سرسام آور قیمت دارو و هزینه‌ درمانی، افزایش سمیت یا در مواردی کاهش عملکرد دارو می‌شود که کاربرد تجاری گسترده‌ی آن‌ها را با مشکل مواجه می‌کند. به همین دلیل در این تحقیق تلاش شده تا یک نانوحامل کاربردی ارزان و زیست سازگار برای درمان سرطان پستان ساخته و مورد ارزیابی قرار گیرد. نتایج حاصله بیانگر کارایی بسیار بالای نانوداروی سنتز شده در درمان موش‌های سرطانی شده است؛ همچنین اندازه‌گیری دارو در بافت‌های مختلف، رسوب بسیار کم آن را در سایر بافت‌ها و تراکم آن را در تومور نشان می‌دهد که منجر به کاهش اثرات جانبی دارو بر بافت‌های سالم بدن شده است. این نانودارو از جنس یک ماتریکس پلیمری از جنس پلی دوپامین  است که بر روی هسته‌ای از نانوذرات مغناطیسی تشکیل شده است. این پلیمر زیست سازگار، کم هزینه  و سمیت کمی دارد. از آنجا که هدف اصلی این دارو برای درمان سرطان پستان است، به نظر می‌رسد بتوان با کمک لباس‌های دارای مگنت، نانوداروی مغناطیسی را به میزان بیشتری در بافت هدف جمع کرد.

 

دکتر زواره با اشاره به اینکه نتایج این تحقیق در مجله‌ International journal of pharmaceutics (جلد ۴۹۷، شماره ی ۲-۱، سال ۲۰۱۶، صفحات ۲۲۸ تا ۲۳۸) منتشر شده است  گفت: این طرح با همکاری دکتر حمید هاشمی مقدم عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان به عنوان یکی از مجریان طرح انجام شده است که دانشجویان سعید کاظمی باغسنگانی و مهدی جمیلی نیز در راستای پایان نامه کارشناسی ارشد در این طرح همکاری داشته اند.

به گفته مجریان طرح، مراحل پایانی ثبت اختراع و مالکیت طرح انجام شده است و در نظر است در آینده طرح مذکور بر روی سیستم های دیگر نیز آزمایش شود.


١٥:١٥ - سه شنبه ١١ اسفند ١٣٩٤    /    عدد : ٤٨٤٣٨٩    /    تعداد نمایش : ٦١٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 


تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به پايگاه اطلاع رساني بچه هاي مسجد دانشگاه دامغان می باشد