پايگاه اطلاع رساني بچه هاي مسجد دانشگاه دامغان


اخبار
پنج شنبه ٠٤ بهمن ١٣٩٧
 


  چاپ        ارسال به دوست

مطهری نژاد: سياست شريف ترين فعاليت انساني است

شامگاه سه شنبه ۴ اسفندماه میرزا بابا مطهری نژاد در مراسمی که به همت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه دامغان با محوریت انتخابات برگزار شد گفت: در دوران اصلاحات عنصر معرفت به مثلث اصلی سیاست یعنی ثروت، قدرت و منزلت اجتماعی اضافه شد.
اصلاح طلبان معتقدند معرفت منشاء منزلت اجتماعی است و معرفت و منزلت منشاء قدرت و قدرت باید برای جامعه ثروت آفرین باشد.
مطهری نژاد با اشاره به این که دانشگاه جایگاه تولید معرفت است، گفت: دانشگاه ها نباید عرصه فعالیت های سیاسی احزاب شود ولی دانشجویان باید احزاب سیاسی را بشناسند و دانش سیاسی خود را تقویت کنند.
اگر قدرت منشاء ثروت و ثروت منشاء منزلت اجتماعی شود یا ثروت منشاء قدرت و قدرت و ثروت منشاء منزلت اجتماعی شود جامعه دچار انحرافاتی خواهد شد.
موسس مرکز پژوهش ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به نظریه جامعه شناس مشهور هانا آرنت در تعریف فعالیت های بشر به سه دسته زحمت، کار و عمل گفت: عمل فعالیت هایی است که به تعامل با دیگر افراد جامعه می انجامد و انسان در ارتباط و تعامل با دیگران یاد می گیرد به منافع مشترکی هم دست یابد و این را “کار سیاسی” تعبیر کرده اند یعنی کاری که غیر از تلاش برای تامین معاش و در اختیار گرفتن طبیعت برای خویش است و اگر به کار سیاسی از این منظر نگاه شود شریف ترین کار انسانی است.

متاسفانه زمانی که کار سیاسی به سیاسی کاری تبدیل شود یعنی عمل در خدمت منافع شخصی و اطرافیان بکار گرفته شود مذموم است و باعث شروع انحرافات خواهد بود.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: رقابت سیاسی در میان نیروهای فعال در عرصه سیاست، به منظور کسب قدرت سیاسی و تاثیر به تصمیم گیری ها در چهارچوب ساختارهای حقوقی و قانونی شکل می گیرد.
وظیفه احزاب سیاسی تربیت نیروهای سیاسی است که بتوانند در نهادهایی مانند مجلس حضور فعال داشته باشند.
در عرصه سیاست دو نوع نهاد در جامعه وجود دارد، نهادهای رقابتی مانند مجلس و نهادهای اجماعی مانند شورای نگهبان و قوه قضائیه، اگر قوه قضائیه نهاد رقابتی شود و گروه سیاسی آنرا بدست گیرد دچار چالش خواهیم شد و نباید شوراهای اجماعی وارد رقابت شوند، بلکه نهادهای اجماعی باید نگاه یکسانی به جامعه داشته باشند.

جلسه با پرسش و پاسخ دانشجویان در خصوص مسائل سیاسی روز و بحث انتخابات به پایان رسید.


١٥:٠٨ - سه شنبه ١١ اسفند ١٣٩٤    /    عدد : ٤٨٤٣٨٧    /    تعداد نمایش : ٨٧٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 


تمام حقوق مادی و معنوی متعلق به پايگاه اطلاع رساني بچه هاي مسجد دانشگاه دامغان می باشد